Przywracanie danych z macierzy RAID 0+1 komu powierzyć?.

Przywracanie danych z macierzy RAID 0+1 komu powierzyć?.

Przywracanie danych z macierzy RAID Zrozumienie odzyskiwania RAID i jego zalety

photo
Przywracanie danych z macierzy RAID

Przywracanie danych z macierzy RAID Odzyskiwanie danych z macierzy RAID, zwane również mirroringiem, to procedura odzyskiwania danych z utraconej lub uszkodzonej macierzy RAID. Awaria dysku, w tym awaria sprzętu lub oprogramowania, może spowodować utratę danych na jednym lub kilku dyskach twardych RAID. W celu określenia, czy awaria dysku jest wynikiem pojedynczego uszkodzenia dysku lub wzorca awarii na wszystkich dyskach twardych w macierzy, konieczne jest przeanalizowanie dysków fizycznych i ich wydajności w czasie, gdy urządzenie było badane lub uległo awarii. W celu przeprowadzenia takiej analizy należy wykonać testowanie macierzy.

Co zrobić by odzyskiwanie danych z macierzy RAID było skuteczne?

Istnieją trzy popularne odmiany odzyskiwania danych RAID: logical-mirror, striped-raid i hybrydowy. Przywracanie danych z macierzy RAID https://dudkowska.pl/odtwarzanie-danych-z-macierzy-raid-01-wybor/ Każdy typ ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby ocenić potrzeby w zakresie odzyskiwania danych, aby wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla danego zastosowania. Chociaż każde rozwiązanie ma pewne zalety i wady, wszystkie trzy odmiany RAID odzyskiwania danych zapewniają skuteczne odzyskiwanie danych po awarii dysku.

Przywracanie danych z macierzy RAID 0,1 koszty i szanse.

Pierwsza odmiana odzyskiwania danych RAID – logical-mirror – opiera się na lustrzanym odbiciu logicznym, aby działać. Ponieważ mirroring logiczny wykorzystuje dwa fizyczne urządzenia dyskowe do utworzenia jednej matrycy dysków logicznych, aby zachować integralność danych, dwa redundantne urządzenia muszą być podłączone do siebie. Ta operacja wymaga fizycznego zbliżenia co najmniej dwóch fizycznych punktów końcowych dysków logicznych. Chociaż operacja ta jest wydajna, często zdarza się, że uszkodzenie jednego z urządzeń powoduje uszkodzenie pozostałych urządzeń. Ponadto, użytkownicy mogą nie mieć dostępu do swoich plików danych i aplikacji do czasu przywrócenia systemu do stanu funkcjonalnego na innym komputerze.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 jakie są ceny

Innym popularnym rodzajem operacji odzyskiwania danych z macierzy RAID jest tzw. metoda captive recovery. W tym rozwiązaniu, użytkownicy muszą korzystać z dysku systemu operacyjnego lub NTFS-attached striped disk w celu zapewnienia przechowywania danych odzyskiwania RAID. Ponieważ operacja ta wymaga fizycznego dostępu do dysków i alokacji fizycznej przestrzeni dyskowej na hoście, istnieje ryzyko uszkodzenia danych w przypadku awarii systemu w trakcie tworzenia kopii zapasowej RAID. Ponadto, użytkownicy mogą stracić dostęp do swoich plików danych i aplikacji podczas i po procesie odzyskiwania, chyba że zostały one wykonane przy użyciu innej metody, takie jak mirroring pamięci masowej.

Ostatnią istotną odmianą operacji odzyskiwania danych z raidu jest odzyskiwanie z multigamingów. W tym wariancie dane są dzielone na mniejsze fragmenty znajdujące się na różnych urządzeniach dyskowych. Dzięki temu, że urządzenia te mają różną prędkość dostępu, odzyskiwanie danych może odbywać się w stosunkowo szybki sposób. Niestety, w przypadku awarii dysku twardego tracone są wszystkie dane znajdujące się na danej części urządzenia, niezależnie od tego, który dysk fizycznie znajduje się na której części dysku. Ponadto, nawet jeśli wszystkie części urządzenia dyskowego można odzyskać, odzyskiwanie danych może okazać się nieskuteczne, jeśli parametry RAID zostały nieprawidłowo ustawione przed awarią dysku twardego. Z tych powodów opcja ta jest zwykle niezalecana.

Większość profesjonalnych i przeciętnych użytkowników końcowych wolą korzystać z kombinacji 5-raid oprogramowania do odzyskiwania danych w celu odzyskania plików, które zostały utracone z powodu awarii systemu RAID. Z tego rozwiązania, odzyskiwanie danych może być wykonywane przez po prostu uruchomić system operacyjny w danym, przeglądanie Rescue OS, a następnie ręcznie wejść i odzyskać pliki z dysku fizycznego dysku twardego. Choć może się to wydawać niezwykle trudne, w wielu sytuacjach okazało się niezwykle skuteczne. Wbudowana w oprogramowanie do odzyskiwania RAID funkcja harmonogramu pozwala użytkownikom zaplanować przywracanie plików, aby nigdy nie musieli się martwić o brak ważnego pliku danych ponownie.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1 priorytet.

Istnieją przypadki, kiedy użytkownik nie jest w stanie przejść przez proces pełnej awarii dysku twardego i nadal mieć swoje potrzeby odzyskiwania danych spełnione. Gdy taka sytuacja ma miejsce, konieczne staje się wykorzystanie partycji tylko do odczytu w systemie odzyskiwania danych RAID. Partycje tylko do odczytu są dostępne tylko wtedy, gdy BIOS komputera może je obsługiwać. W tym przypadku, BIOS systemu po prostu określić, które dyski danych wymagają dostępu tylko do odczytu w porównaniu do wszystkich innych zestawów danych, które mogą być wymagane w pewnym momencie w czasie życia dysku twardego.

W celu optymalizacji wykorzystania ich woluminu logicznego raid, wielu użytkowników lubi określić, które zestawy danych będą musiały być odzyskane w pierwszej kolejności. Jest to zwykle wykonywane po wszelkich aktualizacji systemu operacyjnego lub automatycznych aktualizacji sterowników urządzeń zostały zastosowane. Tworząc tę listę, osoba może lepiej zoptymalizować przestrzeń potrzebną do odzyskiwania, jak również, który konkretny system plików będzie najlepiej wykorzystać. Nie ma powodu, dla każdej firmy, aby spędzić ogromną ilość czasu i pieniędzy na odzyskiwanie plików danych, chyba że są one absolutnie konieczne. Dlatego tak wiele firm decyduje się na wykorzystanie odzyskiwania RAID w celu zaoszczędzenia zarówno czasu, jak i pieniędzy. Jeśli właściciel firmy nie jest pewien, czy ich system wymaga usługi specjalisty odzyskiwania danych, powinni skontaktować się z jednym z nich od razu.

akte

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *